Single Blog

Bądź SMART- realizuj swoje cele! Co robić, by zacząć działać skutecznie.

Postanowienia noworoczne lub w nieco lepszej formie- cele na rok 2018 rok, już pewnie dawno za Tobą. Tylko, czy w ogóle zacząłeś je realizować, masz już pierwsze sukcesy i odhaczone zadania?

Jeżeli tak- gratuluję i życzę Ci utrzymującej się motywacji, konsekwencji i realizacji celu! Jeżeli natomiast nadal stoisz w miejscu i nie wiesz w którą stronę pójść- czytaj dalej, a poznasz najczęściej popełniane błędy i sposoby na to, jak się ich ustrzec, skutecznie zdefiniować swój cel i zaplanować działania.

Zaczynamy od zdefiniowania celu.

Najlepiej zrobić to, przyglądając się całościowo sobie i ważnym dla nas wartościom. Wymień lub najlepiej wypisz, te obszary w życiu, które są dla Ciebie najważniejsze, najbardziej istotne. Dla wielu osób obszary te, mogą być podobne, a jednocześnie oznaczać zupełnie coś innego, każdy z nas rozumie je bowiem subiektywnie, indywidualnie. Może będą to takie obszary jak: Rodzina, Rozwój osobisty, Zdrowie, Finanse, Kariera, Duchowość, Życie towarzyskie, Rozrywka, Miłość, Kondycja fizyczna, a być może zupełnie inne, zdefiniowane przez Ciebie. Na potrzeby wyznaczania celu, niech nie będzie ich więcej niż osiem. 

OK., mamy wybrane najważniejsze obszary/ wartości. Co dalej?

Popatrz na te obszary i zastanów się, na ile każdy z nich obecnie realizujesz. Na ile, jesteś zadowolony z obszaru np. Zdrowie i Kondycja fizyczna. W skali od 1-10, gdzie 1 oznacza, że słabo to realizujesz na chwilę obecną, że jest to obszar nieco zaniedbany, a 10 oznacza, pełne zadowolenie i satysfakcję w tej kwestii.

Pozwoli Ci to zobaczyć gdzie obecnie jesteś, jak realizujesz to, co dla Ciebie ważne a gdzie chciałbyś być.

Teraz odpowiedz proszę na istotne pytania, które przybliżą Cię do wybrania konkretnego celu:

” Czy jest taki obszar, w którym konkretna zmiana pociągnie za sobą zmianę również w innych obszarach?”

” Czy jest taki obszar, który ewidentnie odstaje od pozostałych i domaga się Twojej uwagi i działania?”

Masz to? To idziemy krok dalej! Czas na nazwanie tego, co zamierzasz w tym właśnie obszarze zrealizować. Jaka to ma być zmiana? Po czym ją poznasz? Co ona Ci da dobrego?

Aby, móc działać na rzecz realizacji danego celu, sam cel, musi być odpowiednio sprecyzowany i umiejscowiony w czasie. To niezmiernie ważne. Brak tych czynników, przy stawianiu sobie postanowień czy celów, przyczynia się w znaczącym stopniu, do braku ich realizacji w przyszłości.

Bądź SMART.

Jak zatem odpowiednio i skutecznie zdefiniować cel? Chociażby używając modelu SMART (akronim od ang. Specific, Measurable, Achievable/Attractive, Realistic, Time-bound), przydatnego właśnie przy wyznaczaniu celów i planowaniu.

Rozkładając SMART na poszczególne części, jednocześnie tłumacząc na język polski- nasz cel, powinien być: Szczegółowy, Mierzalny, Osiągalny/ Atrakcyjny (osobiście jetem za tym drugim!), Realistyczny oraz Terminowy.

Czas na wyłowienie tego co najistotniejsze w każdym z tych elementów. Twój cel, powinien być szczegółowy i konkretny. Zdefiniuj swój cel konkretnie i precyzyjnie, podkreślając to, co w nim najważniejsze. Czego chcesz? Kolejna sprawa, po czym poznasz, że go osiągnęłaś/osiągnąłeś? Wyznacz i wskaż, konkretny mierzalny czynnik i efekt. Twój cel powinien być dla Ciebie atrakcyjny i wyznaczony nieco powyżej tego, co wydaje Ci się możliwe do osiągnięcia. Atrakcyjność celu, przekłada się na Twoją motywację do działania. Bo cel który “musisz” a nie “chcesz” zrealizować, ma małe szanse na powodzenie. Poczuj i nazwij swój cel tak, by stanowił dla Ciebie pozytywne wyzwanie. Z drugiej strony, należy pamiętać o realiach, o tym, że cel ma być możliwy dla Ciebie do zrealizowania a nie zupełnie abstrakcyjny, nie mający zaczepienia w Twojej obecnej sytuacji i zasobach. Ostatnia i niezmiernie istotna sprawa, to terminowość! Ustal konkretny termin, do którego to, zrealizujesz swój cel. Wyznacz i zapisz konkretną datę- dzień, miesiąc, rok!

Jesteś gotowa/gotowy? Do dzieła! Zapisz swój najważniejszy cel, trzymając się wyżej wymienionych reguł SMART.

I jeszcze jedno mocne pytanie ode mnie: ” Po co chcesz zrealizować ten cel?” oraz kilka uzupełniających: “Co będzie dzięki temu możliwe?” “Co zyskasz?” , “Gdzie na skali od 1-10 chcesz w danym obszarze być i co to dla Ciebie oznacza?”.

Przykłady celów, według powyższego schematu:

Do dnia 1 czerwca 2018 roku, rozwinę swoją działalność, będę miała 20 nowych, kluczowych klientów i będę zarabiać 6000 zł netto miesięcznie, co da mi poczucie spełnienia w sferze zawodowej.

Do 31 lipca 2018 roku, zadbam o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, poprzez regularne ćwiczenia i odpowiednią dietę, zrobię szereg badań i schudnę 10 kilo, aby już podczas wakacji móc cieszyć się dobrą formą i czuć się lekko.

Zachęcam Cię do podzielenia się swoim, zdefiniowanym celem z innymi, gdyż tego rodzaju deklaracja, również ma wpływ na naszą motywację i determinację do działania. Będę szczęśliwa, gdy podzielisz się swoim celem w komentarzu pod wpisem lub w wiadomości prywatnej do mnie.

Aby cele zostały zrealizowane, nie wystarczy oczywiście samo ich odpowiednie zdefiniowanie, potrzebujemy jeszcze kilku kluczowych czynnników: konkretnego planu, konsekwencji, motywacji i wytrwałości w działaniu!
Można by o tym wiele i długo pisać. Ja w tym momencie zachęcam Cię do uzupełnienia swojego celu o cele pośrednie, bardziej szczegółowe oraz do zaplanowania Twoich pierwszych działań, na teraz, dziś, jutro i kolejne tygodnie.

Cele pośrednie i Twoje bieżące zadania.

Co wchodzi w skład Twojego głównego celu? Jakie pośrednie cele należy wyznaczyć, by móc w całości zrealizować cel w zadeklarowanym przez Ciebie terminie?

Wypisz cele pośrednie, tzw. kamienie milowe swojego większego projektu. Uszereguj je na osi czasu, chronologicznie i zacznij od rozbicia na jeszcze mniejsze, konkretne zadania, dotyczące pierwszego celu pośredniego z listy.

Pomocny może okazać się, przygotowany przeze mnie plik PDF, do zapisania Twojego celu głównego, celów pośrednich i działań na najbliższy czas! Kreuj, zapisuj i działaj!

Plik PDF do pobrania tu: Moje cele

Wierzę, że możesz zrealizować to, co zaplanujesz i co naprawdę dla Ciebie ważne.

A gdybyś potrzebowała/potrzebował mojego dodatkowego wsparcia- zapraszam do kontaktu.

Umów się ze mną na sesję próbną przez Skype lub telefon! Popracujemy wspólnie nad tym, co dla Ciebie ważne.

Comments (6)

  1. Zainspirowałaś mnie właśnie do napisania na kartce mojego celu! Dzięki temu dokładnie zobaczyłam co mogę osiągnąć. 🙂 Biorę się za chwilę do wypisywania celów pośrednich. Wiem jakie to ważne, ale czasami się po prostu nie chce tego przenosić na kartkę… i to jest błąd!

  2. Bardzo mądry tekst i potrzebny chyba wszystkim 🙂 Ja akurat nie ma problemu z dotrzymywaniem sobie obietnic i planów, a jak do końca nie czuję, że coś zrobię to tego nie planuję 😀

Post a Comment