Single Blog

pewność siebie

Po co Ci pewność siebie i wiara w swoje możliwości? Po wszystko!

Możesz mieć wielkie i piękne marzenia, możesz bardzo czegoś chcieć, ale bez pewności siebie i wynikającej z tego odwagi w działaniu, nic z tego nie wyniknie.

Osoby zgłaszające się na coaching przychodzą z różnymi problemami i stawiają sobie zróżnicowane cele do osiągnięcia. Zdarza się, że cele, które artykułujemy na początku, okazują się być pozorne. Oznacza to, że mimo naszego przekonania o tym, że mamy konkretny cel  do realizacji , bardzo szybko, bo już przy pierwszych sesjach coachingowych, okazuje się, że nie mieliśmy pełnej świadomości źródła naszego problemu. Aby pójść dalej w procesie zmiany i zaprojektowania konkretnych działań, najpierw należy zmierzyć się z tym co nas blokuje. Należy stawić czoła naszym demonom, gremliowi czy wewnętrznemu krytykowi- jakkolwiek nazwiemy ograniczające nas przekonania. O przykładach ograniczających przekonań wspominałam już na blogu (link).

Ograniczające przekonania, niektórym z nas towarzyszą przez całe życie, skutecznie sabotując nasze plany, marzenia i konkretne działania.

Przekonania te, kształtują się i zakorzeniają w nas już w dzieciństwie i okresie dorastania. To co mówią do nas i o nas, nasi rodzice, nauczyciele, najbliżsi, wpływa na nas do chwili obecnej. Do momentu, kiedy w pełni nie uświadomimy sobie mocy tego oddziaływania, jego negatywnych skutków i nie postanowimy o ich zmianie.

Trzeba zatem na chwilę wrócić do tego, skąd się wzięły nasze negatywne myśli o nas samych, o posiadanych wadach czy braku umiejętności w danym obszarze. Coaching w jego pierwotnym założeniu i zgodnie z Kodeksem etycznym ICF ( International Coach Federation) skupia się na eksploracji stanu obecnego oraz przyszłości a nie przeszłości- jak to ma miejsce w psychoterapii.

W tym jednak przypadku możemy na chwilę cofnąć się w przeszłość, po to by móc faktycznie odzyskać poczucie sprawczości na obecnym etapie życia a w przyszłości zrealizować nasze prawdziwe cele.

Jak konkretnie, możesz uwolnić się od ograniczających Cię przekonań?

Ćwiczenia:

Zacznij od wypisania wszystkich negatywnych myśli na swój temat i ograniczeń jakie dostrzegasz w sobie na chwilę obecną. Może się okazać, że jest ich bardzo dużo. Zamiast się przerazić czy zblokować, przypomnij sobie, po co to robisz? Chcesz je ostatecznie pożegnać, nie chcesz by miały dominujący wpływ na Twoje myśli i działania. Chcesz odzyskać poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości.

Wybierz te trzy przekonania, które najmocniej Cię ograniczają. Które sabotują Twoje działania i sprawiają, że zmiana o której marzysz do tej chwili nie była możliwa.

Masz? OK. jedziemy dalej.

Teraz czas, abyś wyobraziła sobie, jak się będziesz czuła bez tych ograniczeń, bez tych konkretnych negatywnych myśli o sobie.

Kim się bez nich staniesz? Wyobraź sobie, co będzie wtedy możliwe, co będziesz robić, jak się czuć.

Jak już masz tą wizję, to przekształć proszę, każde z tych negatywnych stwierdzeń zapożyczonych z przeszłości na pozytywne afirmacje.

Zmień negatyw na pozytyw. Napisz jaka jesteś, co masz, co potrafisz. Pamiętaj, że to ma służyć Tobie, dlatego nie kryguj się, nie wstydź, że może się przechwalasz, po prostu zamień to, co Cię ograniczało, na coś, co będzie wspierać. A listę z negatywnymi przekonaniami z przeszłości po prostu zniszcz.

Masz to? Gratuluję! Taka właśnie jesteś i od dziś będziesz myśleć o sobie dobrze.

Wiadomo, że coś co pętało nasze działania i rozwój przez tak wiele lat, nie zniknie od razu. Dlatego sukcesywnie powtarzaj pozytywne afirmację na swój temat.

Skup się na swoich mocnych stronach. Nie wstydź się myśleć dobrze o sobie!

Ćwiczenie:

Przypomnij sobie i spisz wszystkie swoje sukcesy. Co w życiu Ci się udało. Zapisz całą kartkę, małych i dużych osiągnięć.

Dostałaś się na studia na które chciałaś, zdałaś prawo jazdy, urodziłaś dziecko, masz krąg przyjaciół i znajomych, wygrałaś rozmowę o pracę, stworzyłaś coś własnymi rękami, wpadłaś na świetny pomysł, super gotujesz, masz piękną cerę, jesteś dobra w pisaniu a może negocjacjach? itd.

Pomyśl także o tym, co przychodzi Ci z łatwością? W czym jesteś dobra?

Co pozytywnego mówią o Tobie inni ludzie? Za co Cię cenią?

Więcej na temat docenienia siebie i ugruntowania swoich mocnych stron możesz przeczytać na blogu, pod tym linkiem.

Doceniaj to, co już masz i swoje obecne działania.

Ćwiczenie:

Wyrobienie w sobie nawyku wdzięczności, za każdy dzień, za to co nam się udało, co spotkało dobrego, sprawia, że pozytywniej oceniamy teraźniejszość i patrzymy w przyszłość.

Codziennie wieczorem, przed zaśnięciem pomyśl, co dobrego przyniósł ten dzień, co udało Ci się zrobić i zrealizować lub dostałaś od innych. To nie muszą być spektakularne osiągnięcia, a raczej drobne rzeczy, małe chwile, konkretne sytuacje czy działania, które sprawiają, że się uśmiechniesz na ich wspomnienie.

Pewność siebie, wiara w swoje możliwości to fundamenty, na których możemy w sposób świadomy budować naszą teraźniejszość i przyszłość. Dzięki pozytywnemu wizerunkowi samej siebie, znajomości swoich mocnych stron i umiejętności, możesz skutecznie działać i realizować swoje prawdziwe marzenia. Do dzieła!

Stąpaj pewnie. Żyj pięknie.

Comments (0)

Post a Comment