Single Blog

Czego potrzebujesz, aby wyjść z niewygodnej sytuacji i zacząć działać?

Czy jest taki obszar w Twoim życiu, w którym nie dzieje się tak jakbyś chciała?

Znasz ten stan, gdy będąc w danej sytuacji czujesz dyskomfort, irytację, złość a nawet frustrację?

Objawy i stopień ich nasilenia może być bardzo zróżnicowany. Zdarza się, że przez bardzo długi czas jesteśmy w stanie ignorować napływające sygnały, świadczące że dana sytuacja nam nie służy i powinniśmy ją zmienić.

Można tu zaliczyć odczucia fizyczne, emocje, naszą kondycję psychiczną, samopoczucie.

Ignorujemy nasze ciało, to że zaczyna chorować, że pozostaje w stanie permanentnego napięcia. Znam przypadki gdzie napięcie i bóle
były miesiącami, latami ignorowane, aż stały się niejako nieodłącznym towarzyszem życia.  Spięcie w karku, szyi, ciężar na barkach czy wzdłuż kręgosłupa, ból głowy nasilający się w pracy lub inne objawy…

A próbując z nimi walczyć, czy leczyć objawowo, nie zbliżamy się do ich źródła. Pomijamy to, co najważniejsze- świadomość, czemu tak się dzieje oraz jakie kroki zapobiegawcze i ratunkowe powinniśmy podjąć.

Jeżeli chodzi o psychikę i samopoczucie, może się to odbijać na spadku motywacji do działania oraz obniżeniu nastroju. Podkopaniu wiary w to że warto i że się uda. Możemy wtedy popaść w stan stagnacji, zwątpienia, zniechęcenia.

Tak sobie tkwimy. Albo i nie. Niektórzy bowiem, dochodząc do ściany w końcu mówią – dość!

Może obecnie nie jest to twoja rzeczywistość, ale sądzę, że każdy z nas może odnaleźć takie momenty i etapy w swoim życiu. Może znasz kogoś kto, powinien przeczytać ten wpis i skorzystać ze specjalnej oferty jaką przygotowałam? Bezpłatnego, miko kursu składającego się z 3 dni ćwiczeń/ zadań, które będę podsyłać na messengerze, jeżeli wyrazisz na to zgodę. Wystarczy, że klikniesz tu lub przekażesz ten link dalej: ?Chcesz pracy, która sprawia radość i daje spełnienie❓

A wracając do sytuacji, która uwiera.

Jakie są najczęstsze powody braku działań?

Strach, lęk, przed zmianą, przed tym co będzie dalej. Lęk związany z tym, że sobie nie poradzimy, że nie jesteśmy na tyle dobre, wartościowe, mądre, zdolne, kompetentne itd.

I tu wypływa duża sprawa, która skutecznie blokuje zmianę-  to brak wiary w siebie i swoje możliwości. Poczucie pewności siebie, na poziomie niewystarczającym do podjęcia ryzyka, uwierzenia w to, że jesteś w stanie coś zmienić, że może być lepiej, inaczej. Bo tak naprawdę świat tylko czeka na twoją decyzję.

Są też opinie innych oraz schematy, które zostały gdzieś po drodze życia nam wpojone, popularyzowane. I nawet gdy czujemy, że nie do końca się z nimi zgadzamy, że być może chcielibyśmy spróbować inaczej, to ich siła jest na tyle duża, że nie poddajemy ich próbie. Często nawet nasi bliscy, rodzina, chcąc na poziomie intencji dla nas dobrze, z troski i w imieniu poczucia bezpieczeństwa, zniechęca nas do podejmowania zmian. “ Lepsze niewygodne znane, niż to co nieznane”, “Lepiej zostań tu gdzie jesteś, przynajmniej masz stałą pracę” itp.

Jest też tak, że się po prostu przyzwyczajamy. Zadowalamy tym co teraz, odkładając marzenia na wieczne później. Poza tym, zmiana nie jest czymś co jest dla nas ludzi, zupełnie naturalną koleją rzeczy, pomimo że jest permanentną cechą życia.

Tych czynników, które nas stopują, zniewalają, jest więcej. I są one bardzo skuteczne w powstrzymywaniu nas przed zmianą.

Jak to przełamać i otworzyć się na inne możliwości?

Idąc dalej, chcę ci dać znać, co ja uważam za pierwszy ważny krok w kierunku nowego.

Na zupełnym początku, niezbędne jest pozwolenie sobie, na odczucie tego, co jest teraz. Poczucie, czy jest to komfortowe a może jednak przyjdzie do ciebie myśl, że marnujesz swój potencjał i chciałbyś inaczej? To szczere i świadome odnalezienie siebie i swoich uczuć w danej sytuacji. Jasne określenie, co jest w niej dobre a co nie. Kolejny, bardzo istotny krok, to osadzenie się w sobie i swoich wartościach.

Poznanie siebie, wsłuchanie się w siebie, w to co dla ciebie w życiu ważne. Dostrzeżenie, co już masz a co zawsze chciałaś mieć. No i oczywiście- podbudowanie swoich zasobów, uświadomienie swoich mocnych stron, cech, talentów, umiejętności- bo każdy z nas je posiada.

To właśnie na tym etapie, może się wyklarować wizja tego co dla ciebie  ważne, gdzie mogłabyś odnaleźć swoją właściwą rolę, misję. Jestem przekonana, że wyrasta ona z naszych wartości, tego w co wierzymy, ze stylu życia, jaki chcemy wieść. A także z tego, w czym odnajdujemy radość i spełnienie.

Po tych krokach następuje dalsza część procesu- klaryfikacja wizji, postawienie celu, planowanie i w końcu działanie. To jest proces, droga. Do której oczywiście Cię zapraszam!

Zaczynając natomiast od etapu rozpoznania, zanim zdecydujesz czy faktycznie chcesz i jesteś gotowa wyruszyć w tę drogę, możesz skorzystać z pakietu ćwiczeń do pobrania, bezpłatnie poprzez zapis na mini kurs ?Chcesz pracy, która sprawia radość i daje spełnienie❓

Czekam na Ciebie! Powodzenia

Comments (0)

Post a Comment