Single Blog

Sposób na brak motywacji do działania. Pierwszy krok.

Jak to jest z tą motywacją do działania? Od czego to zależy, że raz jest a raz jej brak?

Co jest pierwsze motywacja, a po niej następuje działanie, czy może to działanie poprzedza rozbudzenie motywacji?

Sprawy mogą mieć się różnie, zależnie od stopnia w jakim jesteś świadoma tego, czego naprawdę chcesz, tego na ile dopadł Cię marazm i wypalenie w danym obszarze.

Zaczynając jednak od fundamentów. U źródeł naszej motywacji, leżą nasze wartości, to co w życiu stawiamy najwyżej, nawet jeżeli nie realizujemy tego na danym etapie. Z naszych życiowych wartości wywodzą się nasze pragnienia, marzenia, to co sprawia nam radość i daje poczucie satysfakcji. Możesz to sprawdzić, przyglądając się bliżej temu co najbardziej lubisz robić, co wprawia Cię w stan flow, i zobaczyć jaka ważna dla Ciebie wartości jest wtedy realizowana.

Mamy zatem nasze najważniejsze życiowe wartości oraz to co lubimy robić a także to o czym marzymy, czego byśmy chcieli dla siebie w przyszłości. Więcej o tym, jak odkryć i dookreślić to co dla Ciebie ma znaczenie, jaka jest Twoja wizja i cel – przeczytasz tutaj.

Jak to jest zatem możliwe, że nawet gdy jesteśmy świadomi tego, co pragnęlibyśmy wprowadzić do naszego życia, nie starcza zapału by zacząć to realizować od dziś, przez kolejne dni?

Tak powinien bowiem działać podstawowy model motywacji: wiem czego chcę- mam motywację żeby to zdobyć/wdrożyć w życie- działam ku temu.

Są jednak sytuacje, w których wiedza o tym, czego potrzebujemy i co powinniśmy zrobić, aby to osiągnąć, nie jest wystarczającą motywacją. Mimo, że bardzo byśmy chcieli, to po prostu nie jesteśmy w stanie zacząć wdrażać tego w życie i być przy tym konsekwentni.

Dzieje się tak wtedy, gdy zbyt długo tkwimy w danej sytuacji, nie widzimy możliwości ani sposobu na realną zmianę. Utknęliśmy, a w naszym myśleniu dominują wymówki, prokrastynacja i zniechęcenie.

Chcielibyśmy, aby było inaczej, ale nie chce nam się działać.

Co wtedy? Wtedy znajduje zastosowanie model odwróconej motywacji. Nie pozostaje nam nic innego, jak wykonać działanie, pierwszy krok, po to by jak go zrobimy samemu poczuć, że drugi i kolejny też jest możliwy. A nasza motywacja zacznie rosnąć po pierwszym i kolejnym działaniu. Może nam się to nawet bardzo spodobać, co sprawia że nie tylko motywacja rośnie, ale realnie z każdym dniem jesteśmy bliżej naszego celu.

Model w tym przypadku wygląda tak: działam- rośnie wewnętrzna motywacja do realizacji celu- zaspokajam swoje wartości/ to czego chcę.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Aby nie przerażało Cię działanie na rzecz realnej zmiany, zacznij od czegoś co możesz zrobić stosunkowo łatwo. Zaplanuj pierwszy krok, jeden na dzisiaj i kolejny na jutro. Jedyny sposób, aby przekonać się czy to działa, to to zrobić.

Moje klientki często, nie mogą uwierzyć, że to z czym tak zwlekały, co odkładały na później lub uznawały za niemożliwe, bo znajdowały kolejne wymówki, zaczyna być realne i na dodatek samo działanie sprawia im prawdziwą radość. Daje im moc i motywację by pokonywać kolejne etapy, czują się wzmocnione tym, że już działają, zaspokajając jednocześnie to co w ich życiu ważne.

Gotowa, żeby spróbować, pobudzić motywację i wdrożyć konkretne działania?

Najpierw odpowiedz sobie szczerze na pytania: Czego tak naprawdę chcę? Za czym tęsknię? Czego mi brakuje, co chciałabym wprowadzić do swojego życia?  Co jest dla mnie naprawdę ważne?

Przełóż to na konkretny cel. Czego byś chciała? Od czego potrzebujesz zacząć?

Poczuj po co to robisz. Jakie jest Twoje “po co”? Co Ci to przyniesie? Jak się będziesz czuła jak już to osiągniesz.

Może już na tym etapie poczujesz ogromną wewnętrzną chęć, aby zacząć działać – działaj, zrób dziś/ jutro pierwszy realny krok do swojego celu.

A jeżeli wizja tego czego pragniesz, nie pobudziła realnej chęci do działania- i tak to zrób. Przełam się. Spróbuj. Wyznacz taki krok, który nie zajmie Ci zbyt dużo czasu i energii, ale będzie znaczący, będzie stanowił cegiełkę na drodze do Twojego celu.

Nazwij to konkretne działanie, które podejmiesz. Zaplanuj je na konkretny dzień- dziś lub jutro, określ w czasie – ustal godzinę.

Działaj. A po działaniu- daj sobie chwilę na refleksję, jak Ci z tym działaniem jest.

Wymówki i odkładanie na później pojawiają się w naszej głowie z ogromną łatwością, z kolei podjęcie konkretnego działania, nawet w tak ważnej dla nas sprawie, wymaga od nas zaangażowania i decyzji na tak. Działam!

Jakie jedno konkretne działanie podejmiesz dziś, aby poczuć to co sprawia Ci radość, zaspokoić to co dla Ciebie ważne a jednocześnie być krok bliżej do ważnego dla Ciebie celu?

Podziel się ze mną swoimi  planami, a co ważniejsze – konkretnymi działaniami.

Powodzenia:)


Comments (0)

Post a Comment