Single Blog

Poznaj 10 sposobów na to jak skutecznie motywować się do działania.

Chyba każdy z nas doświadczył stanu zniechęcenia, utknięcia, niechęci do podjęcia konkretnych działań, mimo że teoretycznie czegoś bardzo chcemy i potrzebujemy.

Jak zatem wskrzesić w sobie chęci do działania, jak złapać i utrzymać wystarczającą motywację, która zapewni realizację naszych zamierzeń? Jak przekuć nasze deklaracje w czyny?

Nie znajdziecie dziś w moim wpisie trików, czy magicznych metod uzyskania szybkiej motywacji. Będzie natomiast o tym, co stanowi fundament naszego entuzjastycznego nastawienia do działania. Co sprawia, że nam ludziom chce się chcieć.

Zaczynamy!

1. Pierwsze wydaje się bardzo banalne- motywacja musi być Twoja!

Podstawą do osiągania zakładanych przez ciebie rezulatatów, pozostaje twoja własna wewnętrzna motywacja.Wiem, że gdy jest nam cieżko przystąpić się do działania, pragniemy by ktoś wskazał nam drogę, powiedział, co teraz mamy zrobić i jak to robić, aby działało. Jednak tego rodzaju motywacja zewnętrzna jest niestety nieskuteczna na dłuższą metę. Z tego podstawowego powodu, że nie wypływa ona z ciebie, nie jest zakotwiczona w twoich wartościach, stylu życia i działania. Każdy z nas bowiem ma swoje indywidualne preferencje, zasoby i sposoby, które działają najlepiej.

Pierwszym zatem krokiem, jest wzięcie odpowiedzialności za motywację na siebie, nie oczekując uniwersalnych złotych rad i jedynie słusznych sposóbów od innych.

To w czym można natomiast cię wspomóc, to chociażby propozycja opisanych poniżej czynników warunkujących nasze chęci. Stanowią one inspirację i zaczątek do własnych poszukiwań, do wykreowania indywidualnych sposóbów, które pozwolą ruszyć z miejsca.

2. Odpowiednio zdefiniowany cel.

O definiowaniu celu już wspominałam we wcześniejszych wpisach. Teraz chciałabym się skupić na tym, aby twój cel miał pozytywny wydźwięk i był dla ciebie atrakcyjny.

Niektóre z osób z którymi pracuję coachingowo, w momencie kryzysu motywacji do działań, zapytane o cel jaki chcą osiągnąć odpowiadają: “Muszę zrobić x “. W takich przypadkach już na początku wystawiają swoją motywację na wielką próbę a działanie na niepowodzenie.

Motywacja to coś, co powinno nas kręcić, coś co kojarzy nam się pozytywnie, zatem również nasz cel powinien być sformułowany pozytywnie.

Jeżeli mówisz np., że “musisz schudnąć”, to ile jest w tym pozytywu i przyjemności? Czy tak postawione wyzwanie, jest w stanie cię skutecznie motywować? Jak zatem mógły brzmieć ten cel? Idąc za przykładem jednej z moich klientek, przeformułować można go chociażby tak: ” Chciałabym czuć witalność i elastyczność w swoim ciele, po to by być bardziej pewną siebie i powabną” – jak to teraz dla ciebie brzmi?

3. Znajdź swoje “po co”.

To do czego chcesz mieć motywację, powinno być dla ciebie atrakcyjne, stanowić pozytywne wyzwanie, nieść za sobą piękną obietnicę. Można tu posłużyć się wizją siebie w przyszłości, już po osiągnieciu danego celu, czy w trakcie realizacji danych działań.

Dla wzmocnienia wizji i motywacji zachęcam cię do odpowiedzenia na poniższe pytania:

  • Co cię kręci?
  • Dlaczego to chcesz zrobić?
  • Jak się będziesz czuła, jak już to osiągniesz?
  • Po co to robisz?

Odpowiedzi na te pytania poparte wizją, wyobrażeniem siebie w dokonanej sytuacji, mogą przynieść ogromny zastrzyk energii i chęci do działania. Ze wsparciem mogą przyjść ci również afirmacje. Zdania zapisanie w czasie dokonanym mówiące o tym kim jesteś, jak działasz, po co to robisz i jak sie z tym czujesz. Możesz do nich sięgać w chwilach spadku formy czy gorszego dnia, by przypomnieć sobie o swoim “po co”.

4. Zadbaj o siebie, czyli w zdrowym ciele…

Znasz ten stan, kiedy budzisz się bez sił, jesteś zmęczona już o poranku, brak ci energii na proste czynności a co dopiero na realizację ważnych dla siebie celów?

Zamiast myśleć, że coś z tobą jest nie tak i obwiniać za wszystko swoje lenistwo, udaj się na badania. Sprawdź wyniki krwi i w razie wskazań, weź odpowiednie suplementy, udaj się po wsparcie do odpowiedniego specjalisty. Zdarza się bowiem tak, że jesteśmy osłabienie ze względu na oznaki anemii, czy innych niedoborów w naszym organiźmie.

Zdrowe ciało, dobra kondycja fizyczna, to czynniki, które zdecydowanie wspierają nasze chęci do działania, do pracy, nowych wyzwań i pozwalają na konsekwentne ich realizowanie.

Co jeszcze wspiera twój organizm i sprawia, że czujesz się bardziej witalna?

Oczywiście niezbędna jest prawidłowa dieta, mam tu na myśli nie restrykcyjne diety odchudzające czy eliminacyjne lub detoxy, a raczej codzienne zadbanie o to co spożywamy. Warzywa, kasze, owoce, orzechy itp. Zapewne doskonalne wiesz, co ci służy a co z kolei sprawia, że mimo posiłku czujesz się ocieżała a skok energii jest tylko chwilowy. Postaw na dietę dopasowaną do ciebie i taką, która będzie cię wspierać w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji.

Aktywność fizyczna, kolejna bardzo ważna podbudowa twojej motywacji. Ale tu też uwaga! Znajdź taką aktywność fizyczną, taką formę ćwiczeń, która będzie cię nakręcać, będzie ci sprawiać przyjemność. Może to będzie taniec a nie intensywne biegi czy zajęcia na siłowni. Wsłuchaj się w siebie, przypomnij sobie jaki rodzaj aktywności sprawia, że po wysiłku fizycznym czujesz się zadowolona i pełna energii? Dopasuj zadbanie o swoją kondycję fizyczną do swoich wartości, tego co sprawia przyjemność i swojego stylu życia. Wybierz co lubisz a nie to co jest teraz modne:)

5. Czas na relaks i odpuszczenie.

Zadbaj również o spokojny sen, który regeneracyjnie wpłynie na twój organizm i sprawi, że będziesz mieć więcej energii do działania. Pamiętaj o tym, że aby pracować efektywnie i realizować swoje cele, niezbędne są także momenty przeznaczone na relaks.

Nie dajmy się zamknąć w kołowrotku myśli, zadań do wykonania, obowiązków. Daj sobie czas na odpoczynek. Może zdarzyć się tak, że ten czas nicnierobienia będzie się wydłużał a ty zaczniesz czuć niepokój o wszystkie niezałatwione sprawy. Zakładam, że nawet w takich przypadkach przyjdzie ten własciwy moment, kiedy poczujesz, że jesteś gotowa by powrócić do efektywnego działania.

6. Pozytywnie o sobie i świecie. Zadbaj o swoje myśli i nastawienie.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Skupiaj się na tym co już masz, co już osiągnęłaś, na małych krokach i działaniach, które przybliżają cię do celu. Pamiętaj o tym, po co to chcesz robić. Z pomocą może tu przyjść ćwiczenie wdzięczności, wobec codziennych sytuacji. Popatrz na siebie łaskawym okiem, zamiast krytykować, doceń siebie, spraw sobie komplement, powiedz o sobie coś miłego. Sprawiaj sobie przyjemności, nagradzaj siebie. Tak, ty też na to zasługujesz!

Pozytywne nastawienie do samego siebie, nie popadanie w krytykanctwo i czarnowidztwo na pewno działa stumulująco dla utrzymania motywacji.

7. Wartości.

Wartości powinny być punktem wyjścia dla twoich działań. Jeżeli coś jest dla ciebie w życiu bardzo ważne, będzie cię naturalnie motywować a podejmowanie konkretnych działań w tym zakresie, przyniesie spełnienie. Co jest dla ciebie ważne? Co cię napędza? Inni ludzie, rozwój, rodzina, konkretna praca, pomoc innym, podróże, rozwój duchowy …?

8. Mów innym co zamierzasz.

Otwarte mówienie o tym, czego pragniesz, do czego dążysz, a także o konkretnych działaniach jakie zamierzasz podejąć, działają motywująco.

Postawienie zobowiązania nie tylko przed samym sobą, ale również wobec szerszego grona osób może podtrzymać twoją dyscyplinę. To co już zostało publicznie powiedziane motywuje nas do kontynuowania danego działania. Dlatego śmiało dziel się swoimi planami i tym co zamierzasz.

9. Poszukaj sprzymierzeńców.

Zadbaj o wspierające środowisko. To niekoniecznie musi być najbliższa ci osoba czy rodzina. Może to być grupa ludzi o podobnych do twoich zainteresowaniach, podzialająca twoje pasje czy wyznaczająca sobie podobne cele. O ile przyjemniej jest mieć wokół siebie pozytywnie zaangażowanych, inspirujących ludzi, niż takich którzy jedynie skupiają się na tym co nie wychodzi. Pomyśl o konkretnych osobach, z ktorymi możesz budować relację opartą na wzajemnym wspieraniu się, inspirowaniu i motywowaniu.

10. Planowanie i konsekwencja.

Sama motywacja i wizje mogą okazać się niewystarczające, jeżeli chodzi o codziennie, rutynowe działania, które mają przybliżyć cię do tego czego pragniesz.

A co może? Jasna strategia i plan działań. Priorytety oraz listy zadań na dany tydzień czy dzień.

Porządek w miejscu pracy, umożliwiający lepszą koncentrację i niemarnowanie czasu na odnajdywanie zapodzianych elementów. Lista z jasno zapisanymi celami i konkretnymi działaniami, którą możesz sukcesywnie odhaczać wraz z ich wykonaniem.

Kolejna i już ostatnia na dziś kwestia, to konsekwencja. Wytrwałość w działaniu jest wręcz niezbędna. Kolejny raz, to ty decydujesz o tym co ci służy w jej utrzymaniu. Wiesz najlepiej co działa a co sprawia, że stajesz się rozproszony lub zapominasz o istotnych sprawach. Eliminuj rozpraszacze, staraj się nie marnować swojego cennego czasu na bezowocne czynności a zadbaj o to co ważne i pomocne w drodze do twojego celu. Podejmij decyzje, zaplanuj i po prostu działaj.

Warto pamiętać o tym, że każdy z nas ma lepsze i gorsze dni, motywacja raz jest ogromna a następnie spada, to naturalny proces i nie ma w tym niczyjej winy. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w konkretnym zdefiniowaniu celów, umocnienia się w swoim “po co”, przyjrzeniu się swoim wartościom a następnie zaplanowniu i sukcesywnym wdrażaniu działań – możesz podjąć proces coachingowy i efektywnie pracować nad swoimi celami! To może być Twój pierwszy zdecydowany krok, jeżeli masz taką potrzebę i gotowość, umów się ze mną na bezpłatną konsultację coachingową online. Powodzenia!

Comments (0)

Post a Comment