Single Blog

Chcesz ruszyć z miejsca? Zainspiruj się i działaj.

Co robić w przypadku utknięcia w miejscu, marazmu, jaki czasem nas dopada i nie chce opuścić?

Chcesz coś zmienić, ale nie możesz ruszyć z miejsca. Wiesz co Cię uwiera najbardziej, co wymaga Twojego działania, ale brak Ci bodźca, który to działanie rozpocznie. A w tym samym czasie,  nasze cele i marzenia oddalają się i stają się coraz mniej realne.

O działaniu i dążeniu do celu, pisałam wcześniej, chociażby w kontekście motywacji. Wskazując, jak motywację wewnętrzną pobudzić i utrzymać. Tu możesz zgłębić zagadnienie motywacji.

Teraz z kolei chciałabym Ci pokazać jak inspiracja i zmiana perspektywy, mogą pozytywnie wpłynąć na decyzję o podjęciu konkretnych działań.

Abyśmy czegoś bardzo chcieli, musi to być dla nas odpowiednio atrakcyjne, pociągające. Na przykład, kiedy stoimy przed dylematem zmiany pracy, wizja nowej pracy, branży, celu, musi być na tyle interesująca i kusząca, że będzie warta podjęcia wysiłku i ryzyka związanego z opuszczeniem, dotychczasowego, znanego już nam obszaru.

Świadomość tego, po co chcemy coś zrobić, jest podstawowa.

Co ma nam przynieść ta zmiana, o której myślimy? 

Kim wtedy będziemy i jak będziemy się czuli? 

Jak zmieni się nasze życie?

Tego rodzaju pytania mogą, wzbudzić w nas to, co uśpione, przyczajone. Odpowiedzi na nie wiążą się bowiem, z konkretną wizją naszej przyszłości. Odnoszą się do tego, jak mogłoby być, gdybyśmy w końcu podjęli decyzję o realizacji celu.

Jeżeli sama wizja nie jest wystarczającą motywacją, poszukaj dodatkowej inspiracji, która stanie się katalizatorem działania.

Gdzie szukać inspiracji ?

Tak naprawdę inspiracją, może być wszystko. Może stać się nią konkretna sytuacja, przeczytane zdanie, zasłyszana historia, osoba lub grupa ludzi, sztuka czy film, który Cię poruszył. Wszystko zależy od danego momentu, od Twojej gotowości i otwartości na bycie zainspirowanym, od tego, jak głęboko, to coś, do Ciebie trafi. Zdarza się, że jest to odpowiednio zadane pytanie, obraz, historia czy ktoś, kogo dopiero poznałeś.

Sprawdź co działa najbardziej inspirująco, w Twoim przypadku.

Dla mnie niezwykle energetyczne, inspirujące i pobudzające do realizacji własnych celów, są spotkania z innymi ludźmi. Zyskuję wiele, będąc w gronie osób, które mają podobny obszar zainteresowań, są otwarte na dzielenie się swoją wiedzą a jednocześnie na otrzymanie wsparcia, generowanie nowych pomysłów i planowanie działań.

Gdzie możesz znaleźć osoby, które są w podobnej jak Ty sytuacji lub już dokonały upragnionej zmiany i rozwijają się w danej dziedzinie?Poszukaj tych osób, zaoferuj swoją obecność, wiedzę, ciekawość i chęć wsparcia, a na pewno wyniesiesz z tego dużo inspiracji dla samego siebie.

Spotkania, które mają charakter wymiany, dyskusji, burzy mózgów, są niezwykle energetyzujące i inspirujące, co w konsekwencji może w znaczący sposób, mieć wpływ na podjęcie wyzwania i jego realizację. Niezastąpione są regularne spotkania mastermindowe, z osobami o podobnych celach i marzeniach, z tej samej lub zbliżonej branży, na których macie okazję wymieniać się swoimi doświadczeniami, udzielać wzajemnie rad i wskazówek a także być dla siebie wsparciem i inspiracją. Może to Ty staniesz się inicjatorem powstania takiej grupy?

Inspiracją, może być też konkretna sytuacja, której jesteśmy uczestnikiem. I wcale nie musi to być coś, na co z utęsknieniem czekaliśmy. Często, to właśnie trudne sytuacje, których doświadczamy stają się punktem wyjścia dla czegoś nowego. Paradoksalnie, to właśnie te negatywne zdarzenia, nieprzewidziane choroby, mogą być ostatecznym bodźcem, który uruchomi w nas działanie, na rzecz zmiany naszej obecnej sytuacji. Nierzadko zmiany całkowitej, znaczącej dla naszego życia i przyszłości.

W sytuacjach trudnych, jesteśmy bliżej siebie, swoich emocji. Na wierzch wychodzą nasze wartości, uświadamiamy sobie, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Zmiana perspektywy, czasem wymuszona przez czynniki zewnętrzne, niechciana, okazuje się odkrywcza, jeżeli chodzi o nasz potencjał i działania.

Co jeszcze może Ci pomóc,  spojrzeć na zagadnienia, które chcesz zmienić z innej perspektywy?

Jeżeli chcesz, aby inspiracja, była prawdziwie Twoja, poszukaj jej w swoim wnętrzu, znajdź ją w odpowiedziach na mocne coachingowe pytania. Oto przykłady pytań, które mogą mocno Cię poruszyć i uruchomić Twoją chęć do działania tu i teraz.

Gdyby nie istniały żadne ograniczenia i wszystko było możliwe, to co byś zrobił?

Gdybyś dowiedział się, że został Ci miesiąc życia, co byś zrobił?

Co chciałbyś zostawić po sobie w życiu?

To mocne pytania, ale warto się z nimi zmierzyć, gdyż udzielenie sobie na nie szczerych odpowiedzi, może zmienić nasze nastawienie do działania i sprawić, że przestaniemy zwlekać z realizacją naszych celów.

Wizja końca, uruchamia to, co naprawdę dla nas ważne, w ostatecznym rozrachunku. Warto zestawić odpowiedzi na powyższe pytania z obecnym stanem rzeczy. Zastanowić się, jak udzielone stwierdzenia odnoszą się, do Twojej codzienności oraz do aktualnych celów. Zobaczenie tego, co tak naprawdę się dla Ciebie liczy i co byś robił, gdzie pracował, gdzie mieszkał, z kim byś był, kim byś się stał, może mieć fundamentalne znaczenie, dla przełamania impasu i podjęcia konkretnych kroków, ku realizacji celów.

Pozostaje uwierzyć, że realizacja tego, czego naprawdę chcesz jest możliwa i postawić pierwszy krok.

Wierzę, że ruszysz z miejsca, by realizować swoje marzenia!

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w skonkretyzowaniu swojego celu, zobaczeniu swoich możliwości i zaplanowaniu konkretnych działań- zapraszam do kontaktu! Umów się na konsultację coachingową i przekonaj się, ile możesz zyskać.

Życzę Ci wielu inspiracji i pięknych odkryć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments (9)

  1. Nie ma nic wspanialszego niż spełnianie swoich marzeń! Najważniejsze w tym wszystkim jest, aby nie mówić o marzeniach, lecz konsekwentnie je realizować. Życie staje się wtedy piękniejsze i pełniejsze 🙂 Warto krok po kroku dążyć do tego czego pragniemy i najważniejsze jest, aby nigdy nie tracić wiary w to, że nam się uda 🙂

  2. Doskonały, pozytywny i motywacyjny wpis. Ja ciągle zadaję sobie pytanie “co byś zrobiła, jakbyś się nie bała”. Czasem się mniej boję, a czasem więcej. Widzę, że wszystko zależy od tego z kim rozmawiam. z jednej strony dobrze jest pytać ludzi, jednak z drugiem, mam czasem takie wrażenie, że potrafią tylko wprowadzić niepewność.

    1. Ela! Dziękuję za ciepłe słowa. Co do zrobienia, tego co chodzi Ci po głowie. Słuchać TYLKO siebie. A to, że raz lęku jest mniej a raz więcej, to normalne- to jakie wyzwanie stoi przed tymi, którzy chcą spełniać siebie i swoje marzenia i cele- to działać mimo lęku. Działać z odwagą i wiarą, akceptując fakt, że nie zawsze będzie łatwo i bez lęku, ale też mając świadomość, jak bardzo warto! Rozmowa z osobami, które Cię wspierają, które dają Ci pozytywną energię i wierzą w to, że Ci się uda. Czasem nawet nasi bliżsi wątpią, bo “martwią się o nas”, dlatego warto poszukać grona wsparcia u osób o podobnych poglądach w danej kwestii. Mocno trzymam za Ciebie kciuki!

  3. Jak dopada mnie marazm i totalnie nie czuję motywacji do pracy to wychodzę z domu i udaję się w nowe miejsce, w którym nigdy nie byłam. To może być park, sklep, muzeum, cokolwiek… w ten sposób łapię nowe pomysły, inspiracja przychodzi jakby sama 🙂 polecam ten sposób!

Post a Comment