Single Blog

Jak odnaleźć się zawodowo? O tym, co może Ci pomóc w odkryciu misji zawodowej. Cześć I.

Temat poszukiwania swojego miejsca w kontekście zawodowym jest mi szczególnie bliski. Moje własne doświadczenia, stanowią punkt wyjścia dla chęci wspierania w tym obszarze innych. Wiem bowiem jak silne emocje i zmagania towarzyszą odnajdywaniu swojej drogi, która przyniosłaby poczucie spełnienia i satysfakcji.

Ode mnie.

Przez wiele lat byłam związana z branżą marketingową i reklamową, pracowałam jako project manager, manager marketingu. Angażowałam się w pracę, swoje projekty i obowiązki a efekty tego zaangażowania sprawiały mi satysfakcję. Jednak nie do końca czułam, że jestem na właściwym miejscu. Dlatego też podejmowałam odważne decyzje o zmianie firmy, stanowiska a nawet branży, o założeniu własnej działalnosci w zupełnie innym charakterze itd. Widziałam siebie jako osobę, która ciągle poszukuje. A szukałam przede wszystkim głębszego sensu w wykonywanej pracy, ideii, która niosłaby za sobą istotną dla mnie wartość. Wiele lat zajęło mi dojście do tego, co naprawdę jest mi bliskie, co chcę robić i w czym się realizować. I nie zdarzył się cud, nie następiło nagłe olśnienie, na temat tego, co od teraz będzie moją pasją a zarazem zawodem. Widzę to raczej jako proces, na który potrzeba otwartości, wyrozumiałości dla siebie samej i czasu.

Jeżeli też jesteś na etapie poszukiwań, czy odkrywania swojego miejsca w obszarze zawodowym, mam dla ciebie kilka wskazówek, które być może posłużą za inspirację.

Od czego warto zacząć, kiedy naprawdę nie wiesz, w którym kierunku ma prowadzić twoja droga zawodowa?

Na początek- wartości i to w czym jesteś dobra.

Zawsze warto zacząć od podstawy jaką są nasze wartości. Twoje wartości i to na ile realizujesz je w codziennym życiu mają znaczący wpływ na poczucie spełnienia i życia w zgodzie ze sobą. Które z najważniejszych wartości, mogłyby znaleźć odzwierciedlenie w twojej pracy zawodowej? Jeżeli jedną z ważniejszych wartości są np. ludzie i relacje, zastanów się, jaki charakter pracy byłby dla ciebie odpowiedni.

Koleją kwestią od której należałoby rozpocząć poszukiwania misji zawodowej, są twoje talenty i umiejętności. Nie chodzi tu o kierunek studiów jaki kończyłaś, czy dotychczasową specjalizację a bardziej o to, do czego masz naturalny dar. Co przychodzi ci z łatwością?

Aby to odkryć czasem warto zwrócić się także do innych, z prośbą o informacje zwrotną na temat tego- Co uważają za twoją mocną stronę? W czym jesteś dobra? Co szczególnie w tobie cenią?

Jeżeli trudno ci się przemóc i zadać takie pytania w trakcie rozmowy twarzą w twarz, napisz wiadomość czy maila i wyślij do 5  znajomych osób. Ich odpowiedzi mogą rzucić nowe światło na to, co o sobie myślisz i na obszary w których jesteś dobra.

Analiza dotychczasowych osiągnieć i doświadczeń.

W momencie kiedy mamy dość obecnej pracy, gdy jesteśmy sfrustrowani bieżącą sytuacją, może pojawić się automatyczna chęć odcięcia i zaprzeczenia, jakoby w danej pracy czy na danym stanowisku było cokolwiek co nam służy. Rozumiem ten mechanizm, jednocześniej jednak jestem przekonana, że możemy wynieść dużo wartościowych informacji z dotychczasowych doświadczeń, w kontekście naszego przyszłego celu. Dlatego zachęcam cię do rozpisania, swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych ze wzróceniem szczególnej uwagi na to, co w danej pracy, na danym stanowisku czy w zakresie obowiązków, było dla ciebie interesujące. Które z wykonywanych działań sprawiały, że czułaś zaangażownie, entuzjazm, motywację? Co chciałabyś zachować z obecnej pracy dla dalszego rozwoju kariery?

Druga sprawa to skupienie się na doświadczeniach, które uznajesz za sukces. I nie chodzi tu jedynie o doświadczenia stricte zawodowe. Pomyśl, czym jest dla ciebie sukces w kontekście całego życia? Kiedy ostatnio czułaś, że dokonałaś czegoś ważnego? Co sprawiło, że czułaś się dumna?

Może było to przyjęcie weselne, które zorganizwałaś sama od A do Z, a które okazało się świetnie zorganizowanym i przeprowadzonym projektem? Skoncentruj się i przypomnij sobie te chwile, w których czułaś satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Jestem pewna, że jest tego sporo.

To co lubisz i twoje predyspozycje.

Wspomniałam już o wadze  naszych często nieuświadamianych mocnych strony i specjalizacji. Z nieco większą łatwością przychodzi nam mowienie o tym, co lubimy. Zatrzymaj się zatem na chwilę i przyjrzyj temu, co szczególnie lubisz robić i jakie emocje towarzyszom twoim codziennym działaniom. Odpowiedz na pytania: Co lubisz robić? Co sprawia ci radość? Jak lubisz spędzać czas?

Rozwiń swoją odpowiedź. Zamiast odpowiedać jednym słowem, poszukaj co za tą konkretną rzeczą czy czynnością się kryje. Co jest w niej takiego szczególnego, co cię nakręca?

Jako przykład niech nam posłuży czynność- gotowanie. Jeżeli lubię gotować, to co w tym procesie sprawia mi szczególną radość? Czy satysfakcję daje mi to, że robię to dla innych, dzielę się z innymi i odbieram od nich pozytywną informację zwrtoną? Czy może bardziej kręci mnie sam proces kreowania smaków, eksperymentowania podczas tworzenia potraw? Może też być tak, że manualne wykonywanie czynności przynosi mi spokój, równowagę i dlatego tak lubię gotować?

Przyjrzyj się temu, co lubisz. Rozłóż to na czynniki pierwsze. A potem pomyśl, które z tych czynności mogłabyś przenieść na grunt zawodowy? Co sprawiałoby ci radość w Twojej pracy?

W przyglądaniu się sobie i swoim predyspozycjom mogą przyjść z pomocą również konkretne narzędzia- testy osobowości czy talentów. Na rynku jest dostępnych sporo metod, które mają na celu przeanalizowanie twoich naturalnych predyspozycji, jak chociażby- test talentów Gallupa, style myślenia i działania FRIS, DISC, oraz inne, wśród nich także bezpłatne testy predyspozycji.

Być może będziesz chciała skorzystać również z takiego wsparcia w trakcie poszukiwań swojej ścieżki zawodowej. Warto mieć jednak świadomość, że wyniki nie determinują tego, kim jesteśmy czy naszej roli zawodowej. Traktowałabym to raczej jako możliwość wzięcia pod lupę tego, czego sami do tej pory nie zauważyliśmy lub dla potwierdzenia tego, co już wiemy.

A jeżeli nadal nie wiem, co jest moją misją zawodową?

W kontekście poszukiwania swojej misji i dopasowanej roli zawodowej, bardzo istotna jest nasza otwartość. Otwartość na różne doświadczenia, innych ludzi i na płynące z zewnątrz inspiracje, może przynieść nam wspaniałe odkrycia w interesującym nas kontekście.

Odwaga, decyzyjność, sprawczość, gotowość na zmianę, pozytywne nastawienie- to kolejne składowe sprzyjające odnajdywaniu pomysłu na siebie i konkretnym działaniom przybliżającym nas do celu.

Rozwinięcie tych i kolejnych zagdanień pomocnych w odnalezieniu siebie zawodowo, pozostawiam na kolejny wpis:) Tymczasem przyjrzyj się swoim wartościom, temu co lubisz, talentom, umiejętnościom, dotychczasowym dokonaniom. Wyciągnij wnioski, które będą wskazówkami w kontekście przyszłego charakteru twojej pracy, roli czy konkretnych działań jakie będziesz chciała podejmować.

Ciąg dalszy nastąpi…

Comments (6)

  1. Moje wartości to podstawa moich działań. Podejmując decyzje, w szczególności te najtrudniejsze, których czasem nie chcemy nawet podejmować, wracam do tego, co wiem, że daje mi enegię i poczucie sensu, głęboki spokój wewnętrzny, że postępuję dobrze, bo w zgodzie ze sobą. To znajomośc moich wartości i wręcz ich bardzo dokładne uporządkowanie pozwoliło mi wybrać drogę, która była zaskakująca dla wszystkich moich najbliższych, ale ja czułam, że ona jest dla mnie, bo jeśli faktycznie takie a nie inne wartości sa dla mnie ważne, to wręcz nie moge postapić inaczej.
    Każdemu, kto poszukuje swojej drogi zawodowej czy życiowej (tak one się nam pięknie przeplataja i tak), polecam to, co Ty Aniu – wartości to podstawa, by żyć swoim życiem <3 Pozdrawiam Cię gorąco!

    1. Tak, taka analiza naszych doświadczeń i ról zawodowych oraz sukcesów, może nam dostarczyć nie tylko ciekawych wniosków, ale stać się inspiracją do kreowania przyszłości. Dzięki.

    1. Magdalena, dziękuję bardzo! Też mam poczucie, że problem bardzo powszechny i wiem jak bardzo męczący i frustrujący, dla osób które doświadczają poczucia, gdy nie wiesz co dalej, gdzie skierować swoją uwagę i działanie a jednocześnie bardzo pragniesz zmiany.

Post a Comment